Oyuncak, Çocuklar için neden önemlidir ?

Kategori: Eğitim

3 Mar 2012

Oyuncaklar onların Kahramanları!

Çocuklar hayallerinin peşinden koşarken yanlarında aile üyesi gibi yaşattıkları kahramanları vardır. İster peluş ister örme olsun onlar için değerleri büyüktür. Konumuz oyuncaklar ve çocukların oyuncakları nasıl gördükleri..

Herkesin hayatta yaşadığı bir bağımlılık aslında bu. Oyuncaklar ile çocuklar arasında kurulan bu güçlü bağı kelimelere dökmek mümkün olamaz. Ama eminim ki sizinde kahramanlarınız vardır?

Oyuncak tarihsel olarak Milattan önce 5. yüzyıllarına dayanan köklü bir nesnedir. Mısırlıların tahtadan yaptıkları minik atlar ile oynadıkları arkeolojik kazılar sonucunda ortaya konulmuştur. Bunun dışında günümüze kadar gelen en basit oyuncaklardan misket ve topaç Milattan önce 2. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Türkler ise Osmanlı Dönemlerinde oyuncak imalatına başlamış ve topraktan düdük, tef, misket gibi basit ama eğlenceli oyuncaklar sunmuştur.

Her çocuk aile üyelerini veya büyüklerini örnek alarak büyür ve hayatına anlam katmaya çalışır. Çocukların bu yönleri oyuncaklara karşıda kullanırlar. Gerektiğinde robot gibi hareket ederken, Barbie bebekler gibi süslenmekten de kaçınmazlar.

En bilinen ve her yerde bulunan oyuncaklar taş ve sopadır. Ne kadar basit ve zarar verici gibi görünse de beş taş gibi oyunların oynanması için gerekli olan oyuncaklar bunlardır. Günümüz de ne kadar kullanılmasa da bu oyuncaklar eski zaman çocuklarının çok yakından tadığını oyun nesneleridir. Teknolojinin sunduğu imkanlar ile artık dijital olarak işleyen oyuncaklar var. Konuşan bebekler veya hareket edebilen robotlar. Yeni nesilin de ilgisini genellikle bu oyuncaklar çekmekte.

Oyuncak aslında hem bir oyun hemde oyun oynamak için kullanılan bir alettir. Çocuk da oyuncakları kullanarak kendine kurduğu dünyasında kahramanlar belirler. En büyük kahramanlar ise onlara en çok benzeyen ve yakın hissedilen oyuncaklardır.

Çocuklar için bu önem taşıyan ve hayatlarını anlamlaştırmak için kullandıkları bu nesneler günümüzde bir çok çeşidi ile karşımıza geliyor. Plastik, tahta, peluş ve kumaş gibi materyaller kullanarak yapılan oyuncakların özellikle görünüşleri ve işlevleri çocukları ilgilendiriyor. Aile bireylerine düşen ise onları zararlı olabilecek oyuncaklardan uzak tutarken, gelişimini ters yönde etkileyecek materyalden yapılmış oyuncakları çocuklarına sunmamaktır.

Dediğimiz gibi herkesin önceden tattığı bu tatlı bağımlılık çocuk dönemlerinin en çok hatırlanan bölümüdür. Oyuncak bir çocuğun kahramanı ve en yakın arkadaşıdır..


1 Yorum

Avatar

yln

03.03.2012 15:11

oyuncak bu kadar iyi anlatılabilinirdi.teşekkürler.

Yorum Yapın

  • atagün şahin toktaş: seni çok seviyorum ben 10 bende o yüzden oynuyorum [...]
  • atagün: ben 10 seni çok seviyorum o yüzden oynuyorum [...]
  • emre: ben seçtiğim canavar metal metenoit [...]
  • elif: o nickeledeon değil disney channel [...]
  • yepi oyun sitesi: Siteniz harikaaaaa... [...]

İZMİR GÜNDEM – İzmir Haberleri - Son dakika ve Güncel İzmir Haber Sitesi | 404
Hata (!!) Sayfaya Ulaşılamıyor!